تاریخ امروز:6 خرداد 1403
Roi در تبلیغات

ROI در تبلیغات چیست‌؟

در این مطلب میخوایم مفهوم ROI در تبلیغات رو بررسی کنیم.

خب ROI مخفف Return on investment هستش و به معنی نرخ بازگشت سرمایه . یه شاخصی هستش که بفهمیم یه کار یا سرمایه گذاری یا که انجام دادیم سودمند بوده یا نه.

یه فرمول کلی داره

ROI = [(hazine-sud)/hazine]*100

در کل بخوایم یه رویکرد سیستماتیک داشته باشیم توی ارزشیابی بهتره ۵ مرحله رو طی کنیم.

1.Reaction

2.Learning

3.Behaviour

4.Results

5.ROI

۱.واکنش : منظور عکس‌العمل هایی هستش که افراد مورد هدف ما به عوامل موثر در یک دوره بازاریابی از خود نشان می‌دهند.

۲.یادگیری :‌قیف فروش رو اینجا متاسفانه هنوز بررسی نکردیم ولی به هر حال توی بازاریابی نوین میگن گذشته زمان اینکه بگیم ما بهترین هستیم، ما اولین هستیم و ازین جور شعارهای تبلیغاتی برای اینکه مشتری از شما خرید کنه باید اعتمادش رو جلب کرد و یکی از بهترین راه ها آموزش به مشتری هستش. یه مثالی که همیشه میزنم برای این موضوع اینکه تو خیابون یکی بیاد به شما بگه من بهترین طراخ سایت ایرانم و و یکی باشه که یه سری اطلاعات مفید در مورد طراحی سایت به شما بده شما به کدوماشون اعتماد میکنید ؟‌

برای همین گزینه دوم رو یادگیری گذاشتم. یعنی میزان فراگیری یک هدف بازاریابیمون رو در طول یک دوره آموزش بسنجیم

۳.رفتار: بعضی بازدید کننده ها از سایت ما دائمی میشن. بیایم رفتار اینها رو در طول یه بازه ی زمانی از آموزش بررسی کنیم. ابزارهایی هستن که مثلا نشون میدن کاربر موسش توی سایت کجاها بیشتر وایساده ، کجاها بیشتر کلیک کرده و … در واقع بیایم بازدید کننده های ثابتمون رو در طول یه بازه ی زمانی مشخص مورد بررسی قرار بدیم رفتارشون رو.

۴.نتایج: البته زیاد ربطی به معنی کلمه فارسیش نداره ولی در کل منظور اینه که تغییرات درونی سازمان و نتایجش روی اهداف بازاریابیمون بسنجیم و اندازه گیری کنیم.

برای محاسبه ROI یه تبلیغات فرض بگیریم که تبلیغات لینک بک و تبلیغات PPC انجام دادیم به نظر من بهتره که سود قبلی رو در نظر بگیریم از سود فعلی کم کنیم تا تقریبا سود تبلیغات رو محاسبه کنیم.و خب فرمول کلیش هم که بالاتر گفتم.

فکر کنم فعلا توضیحات برای معرفی ROI کافی باشه.

انشاالله در آینده که مباحث پایه کامل‌تر شدبرمیگردیم و تخصصی‌تر مورد بحث قرار میدیم این موضوع رو.

Roi در تبلیغات

Roi در تبلیغات

این توضیحات توسط اینجانب، سروش طیبی در گروه بازاریابی اینترنتی نوشته شده است و ممکن است ناقص و یا اشتباه باشد. در صورتی که آن را کامل کردید یا به اشتباهی پی بردید لطفا بنده را هم مطلع کنید تا از دانش شما استفاده کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *