خانه » اپلت چیست؟
اپلت چیست؟
اپلت چیست؟
آموزش جاوا

اپلت چیست؟

نقطه شروع محبوبیت جاوا، اپلت های جاوا « Java Applet » می باشند. از لحاظ زمانی، زبان برنامه نویسی جاوا، وقتی پا به عرصه وجود گذاشت که دنیای اینترنت در مراحل آغازین رشد قرار داشت و به یک زبان برنامه نویسی مستقل از محیط نیاز داشت تا بتواند قابلیت های خود را به طور کامل شکوفا کند. جاوا به کمک این تکنولوژی توانست این نیاز را رفع نماید.

اصطلاح اپلت توسط appletScript و در سال 1993 مطرح گردید. به طور کلی واژه اپلت « Applet‌ » به برنامه هایی اطلاق می گردد که در زمینه برنامه های دیگر اجرا می شوند. به عنوان مثال فایلهای فلش که در صفحات وب قرار گرفته و توسط مرورگر اجرا می گردند، نوعی از اپلت ها می باشند.

برخی از خصوصیات اپلت ها عبارتند از:

«1» فقط در ماشین سرویس گیرنده اجرا می شوند. در جاوا نقطه مقابل اپلت، servlet می باشد که در ماشین سرویس دهنده اجرا می شود و نتیجه حاصل از آن به ماشین سرویس گیرنده منتقل می گردد.

«2» معمولا دارای یک وظیفه خاص و معینی می باشند. «معمولا بصورت تک منظوره می باشند.»

«3» اپلت ها بر عکس برنامه های دیگر جاوا، نمی توانند بصورت مستقیم اجرا شوند. ساختار یک اپلت حاوی یک رابط گرافیکی قدرتمند است که به کمک آن می توان با کاربر به صورت فعل و انفعالی در ارتباط بود. علت نیاز اپلت به رابط گرافیکی « GUI »‌ آن است که یک اپلت باید در محیطی که مرورگر در اختیار آن قرار می دهد، اجرا شود. «محیط گرافیکی مرورگرها خیلی محدود می باشند.»

«4» اپلت ها در قالبی که توسط برنامه میزبان و از طریق Plug-in‌ است، اجرا می شود و یا در برنامه های کاربردی قابل حمل که از مدل برنامه نویسی اپلت پشتیبانی می کنند، اجرا می شود.

از جمله معروف ترین اپلت ها می توان به اپلت های جاوا، فیلم های فلش و Media Player‌ ویندوز که برای نشان دادن فایل های ویدئویی در نرم افزارهای مرورگر وب مانند اینترنت اکسپلور، به صورت Plug-in استفاده می شوند، اشاره نمود.

اپلت‌های جاوا، برنامه‌های کوچکی هستند که در صفحات وب قرار گرفته و توسط مرورگرهایی که قادر به پشتیبانی از جاوا « Java enabled browser » می‌باشند، اجرا می شوند. به طور کلی می توان خصوصیات اپلت های جاوا را به صورت زیر بیان نمود:

«مزایا»

«1» به راحتی می توان یک اپلت را تولید نمود و در مرورگرهای مختلف با قابلیت پشتیبانی از جاوا، اجرا کرد.

«2» اپلت ها در تمامی نسخه های جاوا قابل اجرا می باشند.

«3» در صورت تغییر کد یک اپلت، سرویس گیرنده «کلاینت» با اولین مراجعه به سرویس دهنده، نسخه بروز شده آن را دریافت می کند.

«4» اپلت ها در صورت موافقت کاربر می توانند دسترسی کامل به ماشین سرویس گیرنده داشته باشند.

«5» یک اپلت در واقع زیر کلاسی از کلاس java.applet.Applet می باشد.

«ویژگی های امنیتی»

«6» اپلت ها جز در موارد مشخص شده، اجازه هیچگونه دسترسی به فایلهای ماشینی که در آن در حال اجراست ندارد. حتی در بعضی از مرورگرها، اجازه همین مقدار دسترسی نیز داده نمی شود.

«7» اپلت با هیچ نقطه ای از شبکه جز سیستمی که از آنجا بار گذاری شده است، نمی تواند تماس بگیرد.

«8» اپلت نمی تواند هیچ برنامه ای را روی سیستم اجرا کننده آن، اجرا کند.

«9» زمانی که یک اپلت از اینترنت دانلود می شود و در مرورگر وب اجرا می شود، ابتدا اپلت در یک محیط امن با نام SandBox‌ اجرا می شود. علت این امر آن است که اپلت نتواند عملیات مخربی روی کامپیوتر مقصد انجام دهد. مانند خواندن یا نوشتن روی فایل ها.

«معایب»

«10» مرورگرها برای اجرای یک اپلت، همیشه به Plug-in جاوا نیاز دارد.

«11» تا وقتی که JVM راه اندازی نشده باشد، نمی توان یک اپلت جاوا را اجرا نمود.

«12» برای اجرای اپلت در ماشین سرویس گیرنده باید JRE یا Java Runtime Enviroment نصب شده باشد.

همانطور که گفته شد، اپلت زیر کلاسی از کلاس java.applet.Applet می باشد که یک واسط استاندارد بین اپلت و محیط مرورگر فراهم می کند. Swing‌ نیز یک زیر کلاس ویژه از Applet با نام javax.swing.JApplet دارد که برای اپلت هایی که می خواهند از کامپوننت های Swing استفاده کنند، به کار می رود. اپلت هایی که بر اساس کلاس JApplet ایجاد می شوند، Swing Applet و اپلت هایی که بر اساس کلاس Applet‌ ساخته می شوند، Pre-Swing Applet نام دارند.

همانطور که گفته شد، در Swing Applet از کامپوننت های Swing استفاده می شود و از طرفی می دانیم که در برنامه های دیگر جاوا برای افزودن این نوع از کامپوننت ها، برنامه باید از کلاس JFrame‌ ارث بری نماید. حال آنکه در Swing Applet‌ از کلاس JFrame ارث بری نمی کنیم.

«نکته» بهتر است برای طراحی اپلت ها از اپلت های نوع Pre-Swing Applet استفاده نمایید. زیرا نوع Swing Applet‌ توسط بعضی از مرورگرها پشتیبانی نمی شود و یا بطور کامل پشتیبانی نمی شود.

۶ نظر

برای ارسال نظر اینجا را کلیک کنید